пʼятниця, 6 травня 2016 р.

Тема: Юрій Винничук «Місце для дракона». Роль митця і мистецтва в суспільному житті.

Мета: Навчати учнів самостійно аналізувати твір відповідно до жанрово-видових особливостей; здатність робити логічні висновки; сприяти вихованню загальнолюдських цінностей на прикладі образу дракона Грицька.

Обладнання: епіграф до твору Я.Довгана, відеограф «Колоритна образів твору», технічні засоби навчання: проектор, мультимедійна дошка, комп’ютер.

Література:
1. Винничук Ю.П. Спалах: оповідання, повісті. – К. «Радянський письменник», 1990. – 352 с.
2. О.Жила Рецензія на книгу Ю. Винничка «Місце для дракона». «Львівська газета», 21.08.2008 р.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

                                                                                              Епіграф:
                                                                                     Не від того я помру,
                                                                                     Що на світі буде война,
                                                                                     А від того, що вона
                                                                                     Мого вірша не достойна.
                                                                                                                 Я.Довган

Хід уроку:

І. Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань.
ІІ. Вступне слово вчителя.
- Діти, ви отримали випереджувальне завдання: прочитати повість-казку Ю.Винничука «Місце для дракона». З метою перевірки рівня засвоєння змісту твору я пропоную літературний диктант.
- Місце події в творі? (Люботин)
- Основне заняття батька – князя? (Воювати)
- Що сталося при синові – князеві при землях? (Затишшя)
- Хто повідомив князя про появу дракона? (Воєвода)
- Чим харчувався дракон? (Травою, листям, ягідками, яблуками, грушами)
- З ким товаришував Грицько? (Пустельником)
- Яку новину повідомляє пустельник дракону? (Князь хоче його вбити)
- У який ганебний  спосіб зібралися лицарі виманити дракона з печери? (Викурити димом)
- Чому князь подружився з драконом? (Щоб викликати його на бій)
- Як Настасія назвала дракона? (Великим метеликом)
- Хто вбив дракона? (Джура Лавріна)
- Чому  помер князь (З почуттям провини)
Учитель: Звіримо відповіді. (Прийом «Взаємоперевірки»)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Наша реальність здає свої пропозиції перед казкою життя.
- Діти, давайте повернемо у казку створену Ю.Винничуком.
ІV. Робота над змістом твору.
Слово вчителя про Ю. Винничка з використанням відео матеріалів. Письменник народився в М. Станіславове, що на Івано-Франківщині, тому твір містить західноукраїнські діалекти.
- проекція на дошку: герць, турнія, вар’ят, писок, іно, бомки, не хтів, мальовидло, діаріуш. (Словникова робота)
- відомості з теорії літератури щодо  жанру твору (запис визначень повісті, притчі у літературознавчі словнички)
- виконання завдань на відповіді.
1. «Відколи… посів…володіння,                   А – батько князя
Запанувало небувало зятишшя».
2. «Тоді як… провів життя верхи                  Б - князь
на коні в безкінечних походах…»
3. «А книги добра вчать. Як же ти                 В - пустельник
Зло чинитимеш, коли  праведним
станеш».
4. «Минав час у цікавих бесідах.                     Г - дракон
Я – диявол? Яке безглуздях».
5. «Мурашки побігли по спині,                       І - Лаврін
такого він не сподівався, щоб
 з’явилась жалість до змія».
6. «Але я не вмію бути  «страшним»,              Д - кельбас
не вмію чинити зло».

• «Кольорова хвилинка»
- Якими кольорами ви обдарували наших героїв?
- Кого із героїв ми не згадали? (Настасію)
- Як Настасія назвала Грицька? («Великим-великим метеликом»)
• складіть асоціативний ряд до слова «метелик». (Ніжність, доброта, безсмертя, воля, творчий злет, невмирущість, воскресіння, душа, відродження).
Учитель: Оберіть цитату, яка є підтвердженням ваших припущень.
«Ти повинен жити! Ти повинен писати! Злети у небо…» (безсмертя), «… Я не зможу без людей. Я пишу для них..» (доброта, служіння народові), «Поети так тяжко вмирають. І нема їм на цьому світі місця, бо вони не тутешні» (проекція на дошку)


Міні-дискусія:
- Чому немає місця на землі Дракону?
- А де його місце? (прийом «Мозковий штурм»)
- - діти, звернемося до епіграфа.
Очікувані епіграфи дітей: поет перестає творити, будучи у жорстокості, несправедливості, людиноненависті;  звірячі закони людяніші.
V. Підсумок уроку.
Учитель: Добро і зло у Ю.Винничука помінялися масками – люди стали драконами, ніж самі люди. Чому? Над цим питанням ми попрацюємо на наступному уроці.
VІ. Виставлення й аргументація оцінок.
VІІ. Домашнє завдання:
1. Виразне читання уривка з твору, який найбільше запам’ятався.
2. Дати відповіді на запитання (підручник).
3. Скласти порівняльну характеристику князя і дракона.
4. Зв’язне висловлювання на тему6 «Місце для дракона» (за повістю-казкою Ю.Винничука «Місце для дракон